Radny Rady Miejskiej w Słupsku

Interpelacja ws. drzew w Słupsku

IN.7.2024

Szanowna Pani Prezydent,

Zwracam się do Pani Prezydent z interpelacją dotyczącą stanu drzew w naszym Mieście. Jako radny Rady Miejskiej, czuję się zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo i estetykę naszego Miasta, dlatego chciałbym poruszyć kilka istotnych kwestii dotyczących drzew rosnących przy ulicach.

Spacerując po Słupsku, można zauważyć wiele pousychanych i spróchniałych drzew, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców oraz wpływają negatywnie na estetykę miasta. Zagrożenie dla ruchu pieszo-rowerowego oraz dla życia i bezpieczeństwa ludzi stanowią również bardzo rozbudowane korony drzew.  Podczas burz i wichur mogą się one łamać i spadać, powodując uszkodzenia mienia, a co gorsza – mogą zranić ludzi.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej, przynajmniej w teorii, dokonuje przeglądu drzewostanu. Według informacji przekazanych przez Dyrektora, obserwowany jest stan kory i ulistnienia oraz sprawdzane są następujące czynniki: tj. czy występują spękania pnia podłużne i poprzeczne, ubytki oraz dziuple.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka przykładów. W ostatnim czasie, w skwerze nieopodal Ratusza, na chodniku leżała gruba uschnięta gałąź. Patrząc w górę dostrzegłem, że drzewo, z którego się wyłamała, jest całe popękane i podsuszone. Zdjęcia tego drzewa, podobnie jak innych, dołączam w załączeniu do niniejszej interpelacji. Inny przykład – ul. Kaszubska – niektóre drzewa są uschnięte, atakowane przez korniki. Proszę zwrócić na zdjęcia brzozy, które wykonane zostały w 2023 i 2024 roku, na których doskonale widać, że pęknięcie podłużne z roku na rok się powiększa, a gałęzie skierowane są w stronę ulicy i chodnika. Idąc w kierunku centrum, mija się rondo Urszuli Wyrwy, przy którym patrząc na drzewo, można odnieść zauważyć, że nie ma tam już żadnego pnia. Jest tylko jego szkielet, a w środku drzewo jest całe spróchniałe. Szczelina jest tak duża, że mogłaby się w nim zmieścić szczupła osoba. Idąc na cmentarz od strony kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego – kolejny szkielet, który ciężko nazwać drzewem. Przy ulicy Madalińskiego, na wysokości Black Red White rośnie bardzo wysoka i skrzywiona brzoza. Widać na niej spękania. Dodatkowo, jest związana linką z innym drzewem. Stan niektórych drzew na Starym Cmentarzu również pozostawia po sobie wiele do życzenia, a ich połamanie może mieć katastrofalne skutki tak dla ludzi na nim przebywających, jak i dla nagrobków.

Przykładów jest naprawdę bardzo dużo. Warto również zwrócić uwagę na drzewa zdrowe, których bardzo rozłożyste gałęzie, przez to, że nie były przycinane, mogą stwarzać zagrożenie, zwłaszcza podczas gwałtownych wichur. Takie drzewa rosną np. przy ulicy Kilińskiego i Partyzantów.

Na koniec chciałbym jeszcze przytoczyć jeden przykład. To park bł. Bronisława Kostkowskiego, w którym można wrażenie, że drzewa nie były właściwie nigdy pielęgnowane. W parku tym, znajduje się mały kościół św. Jerzego, na którego dach nachodzą grube gałęzie. Strach się bać, co może stać się z tym zabytkiem, gdy na dach wykonany z gontu runie ciężki dębowy konar. 

Patrząc na powyższe przykłady, można odnieść wrażenie, że rzeczywiście, przeglądy drzewostanu w naszym mieście dokonywane są tylko w teorii. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan drzew i podejmować odpowiednie działania naprawcze. 

W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzanie przeglądów stanu drzew?
  2. Jak często przeprowadzane są w/w przeglądy?
  3. Czy istnieją terminy, w których regularnie odbywają się inspekcje drzew?
  4. Ile kosztuje przeprowadzanie przeglądów stanu drzew w skali roku? Proszę o podanie orientacyjnych kosztów, zarówno w przypadku realizacji zadania przez pracowników ZIM, jak i przez zewnętrzną firmę (jeśli taka sytuacja ma miejsce).
  5. Czy istnieje dokumentacja dotycząca przeprowadzonych przeglądów stanu drzew? Jeśli tak, to czy jest ona dostępna do wglądu dla radnych oraz Mieszkańców Miasta?
  6. Jakie działania są podejmowane w przypadku stwierdzenia, że drzewo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi? Czy są one usuwane natychmiast? Czy istnieje jakiś harmonogram prac?
  7. Czy ZIM lub Urząd Miasta jest ubezpieczony na wypadek, w którym drzewo spadło i uszkodziło komuś mienie, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia? Proszę o skan polisy.
  8. Czy Stary Cmentarz jest oddzielnie ubezpieczony? Mam na myśli sytuację, w której konar uszkodziłby komuś nagrobek.

Już teraz dziękuję za odpowiedź na powyższe pytania i liczę na współpracę w tej ważnej dla Mieszkańców sprawie.

/-/ Kacper Moroz
Radny
Rady Miejskiej w Słupsku

INTERPELACJA W FORMACIE PDF